Pytania Pacjentów

Pytania zadawane najczęściej przez Pacjentów

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Choroba ta zwykle występuje w ręce dominującej (prawej u praworęcznych, lewej u leworęcznych). Do objawów zalicza się cały szereg nieprzyjemnych doznań czuciowo-ruchowych w obrębie dłoni, szczególnie w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, takich jak:

  • mrowienie i drętwienie palców,
  • utrzymujący się dyskomfort,
  • osłabienie mięśni, często uniemożliwiające wykonywanie precyzyjnych ruchów,
  • zanik mięśni kłębu kciuka,
  • bóle dłoni pojawiające się po przebudzeniu.

Chorzy często mają problemy z zaciśnięciem pięści i utrzymaniem przedmiotów w dłoni. Objawy te uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności takich jak prace domowe, pisanie czy obsługa komputera. Objawy nasilają się przy uniesieniu ręki w górę, a także w nocy.

Początkowe stadium choroby nie jest bardzo uciążliwe. Często pacjenci są przekonani, że zdrętwienie wynika z ułożenia ciała podczas snu i zwyczajnie zdrętwiała im ręka bądź też trzymali rękę przez długi czas w niewygodnej pozycji i dlatego nastąpiło zdrętwienie. Następnie objawy są coraz częstsze a ból coraz bardziej dotkliwy, promieniujący do przedramienia, a nawet barku. Pacjenci tracą siłę chwytu, mają problemy z tym, aby utrzymać w palcach małe przedmioty typu szklanka czy długopis. Trudno jest im również wykonać precyzyjnie rysunek bądź przeciąć nożyczkami kartkę. Zespół cieśni nadgarstka powoduje duży dyskomfort, a czasami nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.